Teklif Al

SIK SORULAN SORULAR

SIK SORULAN SORULAR

Araç içinde uzun süre gürültüye maruz kalmanın baş ağrısı, stress, konsantrasyon kaybı, ciddi yorgunluk, uykusuzluk hatta kalp krizine bile sebebiyet verdiği birçok bilimsel araştırmayla kanıtlandı. Ayrıca aracınızdan yalıtım sonrasında aldığınız üst sınıf kalite hissiyatıda yalıtım yapmak için çok ciddi bir sebeptir. Ekstra olarak da ses sisteminizden çok daha iyi verim almanızı sağlar.
Karavanınızla seyahat ve konaklama halindeyken rüzgardan kaynaklı uğultuların giderilmesi. Yaz ve kış aylarında kabinde sıcak ve soğuktan etkilenmeden rahatlıkla konaklamak için ayrıca ısı yalıtımı sağlayan ürünlerle yalıtım yapılmalı.
Öncelikli olarak kullanacağınız ürünün doğru ürün olması çok önemli. Yanlış ürün seçiminden dolayı sonuç tamin edici olmayabilir bu sebepten harcadığınız para ve zaman boşa gidebilir. Ayrıca doğru ürün kullanılmadığı taktirde ileride birdaha sök tak yapılması çok ciddi maliyet ve işçilik demek.
Teknik bir konu olduğundan hem ürün tedariğinde hemde montaj sırasında profesyonellerle çalışmak çok önemlidir. Yoksa yanlış ürün seçiminden dolayı hem sonuç çok zayıf olur hemde montaj sonrasında oturmayan parçalardan gelen trim sesleri veya düştüğünden dolayı cama değen yalıtım parçaları gibi birçok sıkıntıyla uğraşmak zorunda kalırsınız.
Aracınızın markasına, modeline ve sınıfına göre değişmekle birlikte, bizim deneyimlerimizden deneyimlerimize dayanarak edindiğimiz kadarıyla araca aşina olan kişilerin hemen anlayabileceği, direk üst sınıf araç seviyelerinde sessiz bir kabine sahip olursunuz. Ayrıca kapıların açılıp kapanması esnasında, aracınız size kalite ve tokluk hissi verecektir ile gayet kalite ve tokluk hissini barındıran bir araca sahip olursunuz.
Yeterli bilgi ve ekipmana sahipseniz ve uygun yeriniz varsa uygulamayı sizin yapmanız her zaman maliyet açısından avantajlıdır. Kaput, teker davlumbaz, bagaj gibi bölgelerde kendi uygulama yapmanız daha kolaydır fakat kapı, zemin ve tavan uygulamalarında yeterli alet ve bilginiz olmadığı taktirde ekstra zaman ve para kaybınız olacaktır.
Konaklama sırasında rüzgâr vurduğunda bir uğultu oluşmaması sayesinde geceleri kabinde çok daha konforlu bir şekilde konaklamanızı sağlar. Ayrıca ısı yalıtımı ise hem içeri sıcak ve soğuğun girmemesini hemde klimadan gelen ısının dışarı çıkmamasını sağlar.
İlk kat olarak bütün sac yüzeylerde ağır bariyer titreşim sönümleyici uygulanması ve ardından üzerine bölgeye göre en doğru dolgu malzemesini kullanarak olur.
Yeterli bilgi ve ekipmana sahipseniz uygulamayı sizin yapmanız her zaman maliyet açısından avantajlıdır. Karavanlarda mobilyaların montajı öncesinde genelde tüm sac kısımlar boştur ve ürünlerimiz kendinden yapışkanlı olduğundan gayet kolaydır. Bu yüzden çoğu müşterimiz kendileri yapmayı tercih ediyor.
Tüm ürünlerimiz araç ana sanayi firmalarında hali hazırda kullanılan her türlü test ve sertifikalara haiz profesyonel ürünlerdir.
Ürünlerimizin hepsini hususiyetle uygulama sonrasında koku sorunu yaşamayacağımız özellikteki ürünlerden tercih etmekteyiz. Fakat sonuçta endüstriyel ürünler olduğundan kendilerine has çok az kokuları mevcuttur.
Bütün sac bölgelerde ilk kat olarak dBmat ağır bariyer uygulanır. Üzerine kaputta dBplate, teker davlumbazda dBrubber, kapılarda dBpad, zemin ve bagajda dBfloor son olarak tavanda dBroof veya dBpad uygulanmalıdır.
Eklenecek ağırlık aracınızın büyüklüğüne göre değişmektedir. Full yalıtım yapıldığında aracınız 70 ila 90 kg arasında ağırlaşacaktır.
En doğru uygulama 2 kat olarak yapılır. İlk katta bütün yüzeylerde titreşim sönümleyici (dBmat) uygulanması ve ardından üzerine bölgeye göre en doğru dolgu malzemesi (dBroof, dBfloor ve dBpad gibi) kullanarak olur.
Aracınızda uzun ve kısa mesafe kullanımların da herhangi bir performans düşüklüğü olmayacaktır. Piste çıkıp saliselerle yarışmıyorsanız hiçbir şekilde hissedebileceğiniz bir performans farkı olmayacaktır.
Tüm ürünlerimiz ana sanayi firmalarında hali hazırda kullanılan profesyonel ürünlerdir.
Ürünlerimizin hepsini hususiyetle uygulama sonrasında koku sorunu yaşamayacağımız özellikteki ürünlerden tercih etmekteyiz.
Bütün sac bölgelerde ilk kat olarak dBmat ağır bariyer uygulanır. dBmat iel sac yüzeyin hepsini kaplamak zorunda değilsiniz. Sadece yüzeyin %60 kadarını kaplamanız yeterli sönümlemeyi sağlayacaktır. Üzerine bölgeye göre en doğru dolgu malzemeleri uygulanmalıdır. Bunlar: Yan duvarlarda dBfloor veya dBroof, tavanda 10 mm dBpad veya dBroof, zeminde dBfloor, Kapılarda dBpad, davlumbazlarda dBrubber ve motor bölgesinde ise dBplate dir.
Yalıtımdan kaynaklanan ekstra ağırlık arabaya eşit bir şekilde dağıldığından etkisi çok az olacaktır. Yakıt tüketiminizde hissedilmeyecek bir fark oluşacaktır buda yıllık yaptığınız yol 30-40.000 km'lerde olsa bile toplamda ödediğiniz yakıt tutarında çok küçük bir ekstraya sebep olabilir. Öte yandan uygulamanın verdiği lüks hissiyatı ve konfor bu farka fazlasıyla değecektir.
Motor odasından gelen motor sesleri, konaklama sırasında vuran rüzgardan dolayı gelen hususiyetle geceleri rahatsız eden uğultu sesleri.
Ürünlerimizde endüstriyel yüksek yoğunluklu bantlar kullanmaktayız. Türkiye’de ki birçok araç ana sanayi ve beyaz eşya üreticisi tarafından ürünümüz hali hazırda kullanılmaktadır. Uygulandığı yüzey çok önemlidir. Eğer uygulanacak yüzey toz ve nemden arındırılmış şekilde uygulanır ve kürleşme tam gerçekleşirse suyun içinde kalsa bile atma yapmaz. Bu yüzden en iyi sonuç için uygulanacak yüzeyin tam olarak temizlendiğinden emin olunmalıdır.
2 kat uygulama tam sonuç almak için en doğru uygulama şeklidir. İlk katta uygulanan ağır bariyer öncelikli olarak sesi karşılayıp hem ses dalgalarının vurduğu yüzeyin titreşimini sönümler hem de sesin geçişini kesmede çok etkilidir. İkinci kat olarak uygulanan dolgu malzememleri ise ağır bariyerden geçen sesin kesilmesine ve uygulandığı ortamda sesin rahatlıkla dolaşmamasını sağlar. Profesyonel tüm ses yalıtım uygulamaların da bu şekilde iki kat uygulama yapılır.
Her bölgede ikinci kat olarak kullanılan dolgu malzemesi bölgenin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kaputta ısı ve yağ gibi sıvılar olduğundan alüminyum kaplamalı dBplate. Teker davlumbaz ve kapılarda su olduğundan su geçirmez dBpad veya dBrubber. Araç zemininde uygulama kolaylığı ve sızdırmaz özelliğinden dolayı dBfloor. Tavanda ve yan duvarlarda ısı ve ses yalıtımı için dBpad veya dBroof kullanılmaktadır.
Ürünlerimizin hepsini otomobil, yat, karavan ve beyaz eşya ana sanayi üreticilerine tedarik yapan Türkiye’nin önde gelen firmalarından temin etmekteyiz. Bu yüzden tüm ürünlerimizin gerekli bütün testleri mevcuttur. Sağlığa zararlı bileşen bulunmamaktadır.
Evet karavan yalıtımında uyguladığımız bütün ürünlerimiz bantlı'dır.
Dikkatli bir şekilde düzgün bir işçilik yapıldığı sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsnız. Aksine araçta uzun süreli kullanımdan dolayı oluşan gevşemeler kaynaklı trim seslerini giderdiğinden sök-tak'ın artısı vardır. Ek olarak uygulama sırasında ses geldiği bilinen yerlere dBtrim uygulanmasıda aracınızdaki trim seslerinin kesilmesini sağlayacaktır.
Karavanınızın büyüklüğüne ve söktak olup olmamasına göre uygulama süremiz değişiklik göstermektedir. En az 2 gün ile 1 hafta kadar sürmektedir genelde montaj süremiz.
dBtrim adındaki ürünümüzle iki sert parçanın birleştiği yere geri montaj yapıldığında görülmeyecek şekilde küçük bir parça uygulayıp aracınızda bulunan trim seslerini sürekli olarak kesebilirsiniz.
Bu sorunun net bir cevabı maalesef yoktur. Aracınızın markasına, modeline ve sınıfına bağlıdır. Küçük araçlarda 2 kişilik bir işçilikle 2 ile 4 gün büyük araçlarda 3 ile 5 gün arasında sürebilir
En kesin çözümü full yalıtımda elde edersiniz. Misalen Örneğin motor bölgesini yalıttınız bu sefer bagajdan gelen sesi daha çok duymaya başlayacaksınız. Bu sebepten tam bir sonuç için ses kaynaklarının hepsinin kesilmesi çok önemlidir.
Motor, teker uğultusu, zeminden ve tavandan gelen rüzgar sesi, camlar ve kapılardan gelen sesler, bagaj bölgesinden gelen sesler ve son olarak araç eski ise veya çok fazla sert plastiğin kullanıldığı bir markaysa marka ise parçaların sürtmesinden ve aracın salınımından oluşan trim sesleridir.
Desibel logaritmik bir ölçüm birimidir bu sebepten doğru orantılı bir şekilde değişmez. Sesin desibel haricinde; duyulan gürültü seviyesi ve yoğunluğu da iki ayrı ölçü birimidir. Bu ses değerleri doğru orantılı artış göstermektedir bu yüzden bunlar üzerinden örneklendirmek daha anlaşılır olacaktır. Duyulan gürültü seviyesinin yarı yarıya düşürülmesi 3 dB sesin azaltılması anlamına geliyor. Aynı şekilde 10 dB sesin düşürülmesi sesin yoğunluğunun 10 kat, 20 dB düşülmeside yoğunluğun 100 kat düşürülmesi demektir. Bu örneklerden de anlaşıldığı gibi 3-6 dB'lik bir fark hissedilen ses seviyesinde ciddi bir miktardır.
Profesyonel ölçüm cihazları mevcut fakat eğer çok hassas bir ölçüm yapmanıza gerek yoksa telefonlardaki dB ölçer programlar size genel olarak fikir verecektir.
Ürünlerimizde dBmat haricinde endüstriyel seviye örgülü bant kullanılmaktadır. Aynı bant Türkiye’de ki birçok araç ana sanayi ve beyaz eşya üreticisi tarafından kullanılmaktadır. Uygulandığı yüzey çok önemlidir. Eğer yüzeyde toz ve nem mevcutsa kürleşme tam gerçekleşmez bu da atmalara sebep olur. Yüzeyin tam olarak temizlendiğinden emin olunması olunduktan sonra uygulanması gerekmektedir. dBmat'ta ise kıvrımlı bölgelerde uygulama kolaylığı için yüksek ağırlıkta Tissue (doku) bant kullanılmaktadır.
2 kat uygulama tam sonuç almak için en doğru uygulama şeklidir. İlk katta uygulanan ağır bariyer öncelikli olarak sesi karşılayıp hem ses dalgalarının vurduğu yüzeyin titreşimini sönümler hem de sesin geçişini kesmede çok etkilidir. İkinci kat olarak uygulanan dolgu malzemeleri ise ağır bariyerden geçen sesin kesilmesine ve uygulandığı ortamın yüzeyinin sesin rahatlıkla yansımasına izin vermemek için pürüzlü zeminler haline getirmeye yarar. Profesyonel tüm ses yalıtım uygulamalarında bu şekilde iki kat uygulama yapılır.
Diğer bölgeleri yaparken üzerine basılmaması için en son zemin uygulamasını yapmak en iyisidir. Haricinde sıra çok önemi değildir. Montaj videomuzdaki sıra en idealidir.
Her bölgede ikinci kat olarak kullanılan dolgu malzemesi bölgenin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kaputta ısı ve yağ olduğundan alüminyum kaplamalı dBplate. Teker davlumbaz ve kapılarda su olduğundan su geçirmez dBpad veya dBrubber. Araç zemininde ve bagajda uygulama kolaylığı ve sızdırmaz özelliğinden dolayı dBfloor. Tavanda ısı ve ses yalıtımı için dBpad veya dBroof kullanılmaktadır.
Ürünlerimizin hepsini otomobil ve beyaz eşya ana sanayi üreticilerine tedarik yapan Türkiye’nin önde gelen firmalarından temin etmekteyiz. Bu yüzden tüm ürünlerimizin gerekli bütün testleri ve sertifikaları mevcuttur. Sağlığa zararlı bileşen bulunmamaktadır. Bu yüzden bütün ürünlerimizi aracınızda ve evinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
Araç grubundaki bütün ürünlerimiz bantlıdır. Ev ürünlerinin bazılarında tercihen bantsızlar vardır.
Dansite yoğunluk manasına gelir. 1 metre kenarları olan küp şeklinde bir kutu ( 1 m3 ) nun içine konulan sünger miktarının ağırlığıdır. Örnek vermek gerekirse 120 dns dBbond'larda 1m3'e 120 kg sünger kullanılır. Yüksek dansiteli süngerler sert ve ses geçirme konusunda başarılı olurlar.
Isı yalıtımında genelde kapalı hücre yapısına sahip ürünler kullanılır. Bunun sebebide ısının önüne set çekmeniz yeterlidir geçişi kesersiniz. Fakat sesin yayılması ısı gibi değildir ve dalgalar sekip geçebileceği tüm noktalardan geçer. Sesin yayılmasında 2 ana faktör vardır. Birincisi vurduğu yüzeydeki oluşturduğu titreşim kaynaklı uğultudur ve bu uğultuyu yüzeylere ağır bariyer (titreşim sönümleyici) uygulayarak çözeriz. İkincisi ise bulunduğu bölgede dağılmasından kaynaklı ses geçişleridir ve bunuda tanecik yapısı çok olan (ses dalgaları taneciklerin içine girip hapis oluyor) açık hücreli süngerlerle sağlıyoruz.
Her bölgede ikinci kat olarak kullanılan dolgu malzemesi bölgenin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kaputta ısı ve yağ olduğundan alüminyum kaplamalı dBplate. Teker davlumbaz ve kapılarda su olduğundan su geçirmez dBpad veya dBrubber. Araç zemininde ve bagajda uygulama kolaylığı ve sızdırmaz özelliğinden dolayı dBfloor. Tavanda ısı ve ses yalıtımı için dBpad veya dBroof kullanılmaktadır.
dBmat özellikle araç uygulamalarında kullanılmak üzere formüle edilmiş ağır bariyerdir. Hali hazırda birçok üreticinin araç üretim hatlarında kullanılmaktadır ve profesyonel bir üründür. Tüm sac yüzeylerde uygulandığı taktirde sesin geçişini ve yüzeyin titreşimini kesmede çok etkilidir. Bitüm menşeili bir üründür. Soğuk havalarda biraz sert bir yapısı vardır ama çok az ısıtılınca hamur kıvamına gelip kolayca kıvrımlı bölgelerde de uygulanır. 1 m2 lik kutularda 50x40 cm lik 5 adet levha halinde satılmaktadır.
dBplate kaput bölgesinde kullanılmak üzere dizayn edilmiş ikinci kat ürünüdür. ECE R118 yanmazlık standardlarına uygun motor odası, şanzıman duvarı gibi çok ısının ve yağ vb. akışkanların olduğu bölgede kullanılması için en üst tabakası kalın gerçek alüminyum ile kaplanmış arkasına da yanmaz yüksek yoğunluklu sünger lamine edilmiştir. %100 sızdırmaz ve yanmaz yapıdadır.
dBpad kapılar ve tavan bölgesinde hem ses hemde ısı yalıtımına katkı sağlamak için ikinci kat olarak kullandığımız ürünümüzdür. Hafif, su geçirmez ve yanmaz yapıdadır. Kapalı hücreli yapısından dolayıda kapılarda ve tavan bölgesinde ısı yalıtımı da sağlamaktadır. Kapılarda 5 mm tavanda da 10 mm olanın kullanılmasını öneriyoruz.
dBfloor araç zemini ve bagaj bölgesinde dolgu malzemesi olarak geliştirdiğimiz ürünümüzdür. Kolay uygulanabilir olması ve üst tarafındaki sızdırmaz film sayesinde sıvı geçirmemesi zeminde çok büyük avantaj sağlamaktadır. Eğer halı altında yeterli yer varsa 10 mm kalınlıkta olanın uygulanmasını yoksa 5 mm kullanılabilir.
dBrubber ön davlumbaz ve silecek altı bölümünde kullandığımız ikinci kat ürünümüzdür. Bu bölümlerde hususiyetle çok su dolaşır ve kıvrımlı yüzeyler mevcuttur. Sünger kapalı hücreli yapısıyla hem su geçirmezdir hemde esnek olmasından dolayı kolay uygulanmaktadır. Ayrıca yanmaz özelliği de mevcuttur. Teker davlumvaz plastiğinin üstü ve silecek altında 6 mm kalınlığın, ön çamurluğun arkasında ise 12 mm kalınlıktaki ürünün kullanılmasını öneriyoruz.
dBroof tavanı büyük ticari, büyük SUV gibi araçlarda veya sıcak bölgelerde kullanılan araçlarda çok kaliteli bir ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlamak için geliştirilmiş bir üründür. Hususiyetle yazın sıcak zamanlarda tüm gün klima çalıştıktan sonra araç güneşin altında bırakılırsa sıcak-soğuk farkından yoğuşmadan dolayı damlalar oluşmaktadır. dBroof hem kabinde ciddi ısı kaybının oluşmasını engeller hemde üzerindeki filmler sayesinde yoğuşmanın olmamasını sağlar. Ticari araçlarda ve sıcak bölgelerde kullanılan tüm araçlarda tavan uygulaması için çok önemli bir üründür.
dBtrim iki sert plastik parçanın (trim parçalarının) birleştiği yerlere (orta konsoldaki veya kapılardaki ek plastik parçalar gibi) geri takılmaları sırasında alttan görülmeyecek şekilde küçük bir parça uygulayıp parçaların sürtünmesini engelleyerek aracınızda bulunan trim seslerini sürekli olarak kesmek için kullanılır. Bazı markaların sprey ürünleri de trim seslerini kesmede geçici çözümler üretmektedir. Uzun vadede kimyasallar eriyip ses geri gelmektedir fakat bizim dBtrim'de böyle bir durumm olmadığından uzun vadeli bir sonuç vermektedir.
Aynı dBtrim gibi trim parçalarının birleştiği yerlere uygulanan fakat 1 mm'den az baya dar olan yerlerde kullanılan bez banttır. Ayrıca torpido içi veya ceplerin içine de uygulanıp bu bölümlerin içine koyduğumuz sert malzemelerin ses yapmasını da engeller.
dBfoil gerçek alüminyum banttır ve kaput yalıtımında dBplate levhalarının birleştiği yer ve çevresine uygulanarak tek parça alüminyum görüntü sağlanması için kullanılır.

GOOGLE YORUMLAR

GOOGLE YORUMLAR

Yalıtım, araç sahibinin aracına yaptırabileceği en mantıklı, ve ömürlük yatırımlardan biridir. Ben de uzun araştırmalarım sonucunda toyota cross aracıma "dbsesyalıtımı" 'nda yalıtım yaptırmaya karar verdim... 3 ay önce yaptırdım.. dbsesyalıtım çalışanlarına ve Cengiz beye çok teşekkür ederim.. Cengiz bey bu konuda oldukça bilgili ve bilgisini de paylaşmaktan çekinmeyen biri... Aracına ses yalıtımı yaptırmak isteyen herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederim...
Levent Tekin
Levent Tekin
2023-04-12
Hyundai İ20 aracım için kendilerini tercih ettim.Savaş usta sorduğum her soruya sağolsun hiç üşenmeden cevap verdi keza Cengiz bey de işini takip eden biri.Ben işlemler ve güler yüziçin kendilerine çok teşekkür ediyorum.Başka bir aracım olursa tekrar hiç düşünmeden tercih edeceğim yer burası olur.Kimsenin aklında şüphe kalmasın ben memnuniyetle ayrıldım gitmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim.
Mustafa Senol
Mustafa Senol
2022-12-29
Cengiz bey ve savaş ustaya nezaketleri ve misafirperverlikleri icin tesekkur ederim. Biz kisa bir istanbul turu yaparken aracin islemlerinide halletmis olduk.
Yavuz bey
Yavuz bey
2022-09-17
Toyota Corolla aracıma ön-arka davlumbaz, bagaj ve kaput izolasyonu yaptırdım. Yalıtım yaptırmadan 1 hafta önce şehirlerarası yol yaptım (130-150 km/s hız) ve gelen ses seviyesiyle, yalıtım sonrası şehirlerarası yolda (130-150 km/s hız) gelen ses seviyesi arasında hissedilir derecede fark vardı. Ellerinize sağlık.
Burak Kutlu
Burak Kutlu
2022-07-24
İşlerini hakkıyla yapan. Kaliteli hizmet veren bir iş yeri. Tavsiye ederim....
mcatolye
mcatolye
2022-05-10
Dürüst ve işinin ehli kişilere kaliteli ürünlerle uygun fiyatlı uygulama yaptırabileceğiniz adres. Ses yalıtımıyla arabam segment atladı.
Samed Arslan
Samed Arslan
2022-05-06
Dacia lodgy aracıma ses yalıtımı yaptırdım. Gerçekten özenle yapıldığını yapılan her işlem sonrası gelen fotoğraflardan takip ettim. Fiyat performans olarak gerçekten çok iyi bir iş ortaya çıktı. Elinize sağlık. Metin bey in bu kadar ilgili olması takdire şayan
Ozan Yılgör
Ozan Yılgör
2022-05-04
2021 VW Caddy aracıma komple bagaj yalıtım yaptırdım işi özenle yapan ustaya ve işletmeye çok teşekkür ederim çok memnum kaldım.
UFUK KILIC
UFUK KILIC
2022-03-26
Kaliteli malzeme, mükemmel işçilik ve uygun fiyat yanısıra güler yüzlü ve profesyonel işletme ve çalışanları. Tüm araç yalıtım yaptırdım ve son derece memnunum. Tekrardan ellerine emeklerine sağlık!! Kesinlikle tavsiye ederim. 🙂
Hakan Erden
Hakan Erden
2022-03-24

INSTAGRAM

INSTAGRAM

OTOMOTİV

YAT-KARAVAN

STÜDYO-GAMER